MHR-10-VUAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHR-10-VUAL
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Stock
935
In Stock :
935
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
10
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Insulation Color :
Black
Durability :
500 Cycles
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Breadth :
0.331 inch
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Option 2 :
LOCKING
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
MHR
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
Brass
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Option 1 :
LATCH and EJECT
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Additional Feature :
RoHS Compliant
Reference Standard :
UL, CSA
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Length - Termination :
0.157 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.661 16.79mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Type :
Male Pin
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.677 inch
Connector Type :
Header
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Datasheets
MHR-10-VUAL
Adam Tech MHR-10-VUAL
MHR Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.661 16.79mm Height