MGV125-20
Mfr.Part #
MGV125-20
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Package / Case
Die
Description
VARACTOR DIODE,GAAS,HYPERABRUPT,
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
MACOM Technology Solutions
Product Category :
Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
Mounting Type :
Surface Mount
MACOM
Series :
MGV
Voltage - Peak Reverse (Max) :
22 V
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Chip
Capacitance @ Vr, F :
0.55pF @ 4V, 1MHz
Product Category :
Varactor Diodes
Capacitance Ratio :
10
Product Type :
Varactor Diodes
Package :
Tray
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Base Product Number :
MGV125
Package / Case :
Die
Brand :
MACOM
Q @ Vr, F :
4000 @ 4V, 50MHz
Capacitance Ratio Condition :
C2/C20
Diode Type :
Single
RoHS :
Details
Datasheets
MGV125-20
Single Surface Mount 0.55pF @ 4V, 1MHz - Capacitance Ratio-10 22 V Die
MGV125-20 Overview
A capacitor's capacitance ratio, or ability to store electric charge, is 10.- is the recommended operating temperature range.As an added benefit, the Die package is space-saving.In order for conversion results to be accurate, the peak reverse voltage must be within 22 V.
MGV125-20 Features
a temperature range of -
MGV125-20 Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MGV125-20 applications of varactors.
  • DAB Receiver Modules for use with:
  • -Low voltage battery portables
  • -In car radio
  • -MP3 players
  • Voltage and Temperature Controlled Crystal Oscillators
  • Mobile Radio and Pagers.
  • Digital Radio receivers
  • Mobile radios and Pagers
  • Cellular telephones
  • Voltage controlled Crystal Oscillators
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD