MG400Q2YS60A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG400Q2YS60A
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 400A 3750W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Mount :
Chassis Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 400A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
31nF @ 10V
Current - Collector (Ic) (Max) :
400A
Series :
IGBTMOD™
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Package / Case :
Module
Max Collector Current :
400A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
NTC Thermistor :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Half Bridge
Operating Temperature :
-20°C~150°C TJ
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
3750W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
3.75kW
Published :
Input Capacitance :
31nF
Input :
Standard
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.8V