MDC700-22IO1W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDC700-22IO1W
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-500
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 2200V WC-500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
RMS Current (Irms) :
1.331kA
Package / Case :
WC-500
Base Product Number :
MDC700
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MDC700
Product Status :
Obsolete
Number of Pins :
500
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
Voltage - Off State :
2.2kV
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Series :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
18200 @ 50MHz
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1331A