MDC700-14IO1W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDC700-14IO1W
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-500
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1400V WC-500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Packaging :
Tray
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Mount :
Chassis Mount
Series :
Base Part Number :
MDC700
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Product Status :
Obsolete
IXYS Corporation
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1331A
Number of Pins :
500
RMS Current (Irms) :
1.331kA
Package / Case :
WC-500
Package :
Tray
Base Product Number :
MDC700
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
18200 @ 50MHz