MCR03EZPJ274
Mfr.Part #
MCR03EZPJ274
Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
270kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
MCR03EZPJ274
ROHM Semiconductor MCR03EZPJ274
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 270kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C