MCR03EZPFX71R5
Mfr.Part #
MCR03EZPFX71R5
Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
2
JESD-609 Code :
e3
558.8μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
71.5Ohm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MCR03EZPFX71R5
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX71R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C