MCR03EZPFX43R0
Mfr.Part #
MCR03EZPFX43R0
Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
43Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C