MCR03EZPFX3483
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR03EZPFX3483
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
558.8μm
Series :
MCR
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.6002mm
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
348kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
787.4μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
MCR03EZPFX3483
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX3483
MCR Series, Thick Film, 348kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C