MCR03EZPFX24R0
Mfr.Part #
MCR03EZPFX24R0
Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Resistance :
24Ohm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
yes
Max Power Dissipation :
100mW