MCR03EZPFX2490
Mfr.Part #
MCR03EZPFX2490
Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
249Ohm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
MCR
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Datasheets
MCR03EZPFX2490
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX2490
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 249Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C