MCR03EZPFX2152
Mfr.Part #
MCR03EZPFX2152
Description
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
21.5kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
MCR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
TS 16949
Lead Free :
Lead Free
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
MCR03EZPFX2152
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX2152
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 21.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C