MCR03EZPFX2151
Mfr.Part #
MCR03EZPFX2151
Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
2.15kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Reference Standard :
TS 16949
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Datasheets
MCR03EZPFX2151
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX2151
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 2.15kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C