MCR03EZPFX18R2
Mfr.Part #
MCR03EZPFX18R2
Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
18.2Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TS 16949
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
TR, Paper, 7 Inch
Height :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MCR03EZPFX18R2
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX18R2
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 18.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C