MCR03EZPFX1183
Mfr.Part #
MCR03EZPFX1183
Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
118kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MCR03EZPFX1183
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX1183
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 118kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C