MCR03ERTF1621
Mfr.Part #
MCR03ERTF1621
Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.62kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
Chip
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
MCR03ERTF1621
ROHM Semiconductor MCR03ERTF1621
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.62kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C