MCR03ERTF1470
Mfr.Part #
MCR03ERTF1470
Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
147Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Reference Standard :
TS 16949
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Chip
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
MCR03ERTF1470
ROHM Semiconductor MCR03ERTF1470
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 147Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C