MCR03ERTF11R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR03ERTF11R5
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
11.5Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
MCR
Case Code (Metric) :
Datasheets
MCR03ERTF11R5
ROHM Semiconductor MCR03ERTF11R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 11.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C