MCR01MZPJ681
Mfr.Part #
MCR01MZPJ681
Description
RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
406.4μm
Depth :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
680Ohm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Datasheets
MCR01MZPJ681
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ681
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 680Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C