MCR01MZPJ564
Mfr.Part #
MCR01MZPJ564
Description
RES SMD 560K OHM 5% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
yes
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
560kOhm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
MCR01MZPJ564
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ564
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 560kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C