MCR01MZPJ4R7
Mfr.Part #
MCR01MZPJ4R7
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
TS 16949
Mounting Feature :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
4.7ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
-250/ +500ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
MCR01MZPJ4R7
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ4R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C