MCR01MZPJ243
Mfr.Part #
MCR01MZPJ243
Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
24kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
yes
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Depth :
500μm
Tolerance :
±5%
Height :
406.4μm
e3
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mount :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
MCR01MZPJ243
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ243
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C