MCR01MZPJ113
Mfr.Part #
MCR01MZPJ113
Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thick Film
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Resistance :
11kOhm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MCR01MZPJ113
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ113
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 11kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C