MCR01MZPF6200
Mfr.Part #
MCR01MZPF6200
Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Resistance :
620Ohm
Depth :
500μm
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Datasheets
MCR01MZPF6200
ROHM Semiconductor MCR01MZPF6200
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 620Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C