MCR01MZPF2202
Mfr.Part #
MCR01MZPF2202
Description
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
22kOhm
TR, Paper, 7 Inch
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
406.4μm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MCR01MZPF2202
ROHM Semiconductor MCR01MZPF2202
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C