MCR01MRTF5621
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR01MRTF5621
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Resistance :
5.62kOhm
Series :
MCR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Published :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Reference Standard :
TS 16949
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
MCR01MRTF5621
ROHM Semiconductor MCR01MRTF5621
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C