MCR006YZPJ511
Mfr.Part #
MCR006YZPJ511
Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/20W 0201
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
510Ohm
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Power Rating :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Datasheets
MCR006YZPJ511
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ511
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 510Ohm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C