MCR006YZPJ392
Mfr.Part #
MCR006YZPJ392
Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
3.9kohm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Published :
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
50mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
yes
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Datasheets
MCR006YZPJ392
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ392
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.9kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C