MCR006YZPJ335
Mfr.Part #
MCR006YZPJ335
Description
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Pbfree Code :
yes
Height :
254μm
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
3.3MOhm
Max Power Dissipation :
50mW
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
MCR
Published :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
50mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Datasheets
MCR006YZPJ335
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ335
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.3MOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C