MCR006YZPJ221
Mfr.Part #
MCR006YZPJ221
Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
0201 (0603 Metric)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power Rating :
50mW
Resistance :
220Ohm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
254μm
Datasheets
MCR006YZPJ221
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ221
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 220Ohm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C