MCR006YZPJ180
Mfr.Part #
MCR006YZPJ180
Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201
Resistance :
18ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Voltage - Rated DC :
25V
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Max Power Dissipation :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm