MCR006YZPJ124
Mfr.Part #
MCR006YZPJ124
Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Series :
MCR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
230μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Resistance :
120kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
25V
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power Rating :
50mW
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Datasheets
MCR006YZPJ124
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ124
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 120kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C