MCR006YZPF8252
Mfr.Part #
MCR006YZPF8252
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/20W 0201
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Height :
254μm
Resistance :
82.5kOhm
Max Power Dissipation :
50mW
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
50mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
MCR006YZPF8252
ROHM Semiconductor MCR006YZPF8252
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 82.5kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C