MCR006YZPF8251
Mfr.Part #
MCR006YZPF8251
Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/20W 0201
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
8.25kOhm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
50mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Thick Film
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
50mW
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
MCR006YZPF8251
ROHM Semiconductor MCR006YZPF8251
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 8.25kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C