MCR006YZPF6201
Mfr.Part #
MCR006YZPF6201
Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%