MCR006YZPF2942
Mfr.Part #
MCR006YZPF2942
Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/20W 0201
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height :
230μm
Power Rating :
50mW
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
29.4kOhm
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCR006YZPF2942
ROHM Semiconductor MCR006YZPF2942
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 29.4kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C