MCR006YZPF1204
Mfr.Part #
MCR006YZPF1204
Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/20W 0201
Resistance :
1.2mOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
50mW
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
50mW
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
MCR006YZPF1204
ROHM Semiconductor MCR006YZPF1204
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.2MOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C