MCR006YRTJ622
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR006YRTJ622
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance :
6.2kOhm
Height :
254μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Power Rating :
50mW
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Series :
MCR
Datasheets
MCR006YRTJ622
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ622
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 6.2kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C