MCR006YRTJ132
Mfr.Part #
MCR006YRTJ132
Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MCR
Construction :
Chip
Pbfree Code :
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
1.3kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0201 (0603 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
MCR006YRTJ132
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ132
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.3kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C