MCR006YRTF1500
Mfr.Part #
MCR006YRTF1500
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0201
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
150Ohm
Height :
254μm
Series :
MCR
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
TS 16949
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Datasheets
MCR006YRTF1500
ROHM Semiconductor MCR006YRTF1500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 150Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C