MCR006YRTF12R0
Mfr.Part #
MCR006YRTF12R0
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height :
254μm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
MCR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Construction :
Chip
Power Rating :
50mW
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
50mW
Reference Standard :
TS 16949
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
12Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
MCR006YRTF12R0
ROHM Semiconductor MCR006YRTF12R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 12Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C