MCR004YZPF6983
Mfr.Part #
MCR004YZPF6983
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
RES SMD 698K OHM 1% 1/32W 01005
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Resistance :
698kOhms
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Published :
Length :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Height :
152.4μm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Voltage - Rated DC :
15V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
31mW
Max Power Dissipation :
30mW
Datasheets
MCR004YZPF6983
ROHM Semiconductor MCR004YZPF6983
MCR Series, Thick Film, 698kOhms, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C