MCR004YZPF1820
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR004YZPF1820
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
15V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
203.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Height :
152.4μm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Resistance :
182Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
30mW
Power Rating :
31mW
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Length :
Published :
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Series :
MCR
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Composition :
Thick Film
Datasheets
MCR004YZPF1820
ROHM Semiconductor MCR004YZPF1820
MCR Series, Thick Film, 182Ohms, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C