MCD312-16IO1
Mfr.Part #
MCD312-16IO1
Package / Case
Y1-CU
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y1-CU
Thyristors - SCRs - Modules
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2 V
Technology :
Si
Series :
Published :
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Trigger Device Type :
SCR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
9800 A
Number of Elements :
1
Holding Current-Max :
150 mA
Hold Current :
150mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
RoHS :
Compliant
RMS Current (Irms) :
520A
Lead Free :
Lead Free
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
520A
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
5
Vf - Forward Voltage :
1.32 V
Height :
49mm
Base Product Number :
MCD312
Current - On State (It (AV)) (Max) :
320A
Maximum Operating Temperature :
+140 °C
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Leakage Current (Max) :
40mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
5
Surface Mount :
No
IXYS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On-State Current-Max :
320000A
Voltage - Off State :
1.6kV
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
140 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Qualification Status :
Not Qualified
Product Status :
Active
Package / Case :
Y1-CU
Reverse Voltage :
1.6kV
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9200A 10100A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Terminal Position :
UPPER
Dimensions :
115 x 50 x 49mm
Mounting Style :
Screw Mounts
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Type :
Phase Leg
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Length :
115mm
Package Type :
Factory Lead Time :
28 Weeks
Width :
50mm
Number of Terminals :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN SERIES DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
MC*312
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
RMS On-state Current-Max :
520 A
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Brand :
IXYS
Package Shape :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40 °C