MBA02040C8061FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C8061FCT00
Description
RES 8.06K OHM 0.4W 1% AXIAL
Metal Film
Termination :
Axial
Power (Watts) :
0.4W
Diameter :
1.6mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Length :
3.6mm
Max Power Dissipation :
400mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
8.06kOhms
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Vishay MBA02040C8061FCT00
Through Hole 8.06kOhms, 0.4W, Metal Film,