MBA02040C1002FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C1002FCT00
Description
RES 10K OHM 0.4W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
Axial
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
400mW
Resistance :
10kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.4W
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.6mm
Diameter :
1.6mm
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
400mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Vishay MBA02040C1002FCT00
Through Hole 10kOhms, 0.4W, Metal Film,