MBA02040C1001FRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C1001FRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Metal Film
Military Standard :
Not
Resistance :
1kOhms
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
3.6mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
500 µm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
Diameter :
1.6mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated :
200V
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Vishay MBA02040C1001FRP00
Through Hole 1kOhms, 0.4W, Metal Film,