MBA02040C7151FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C7151FRP00
Description
RES 7.15K OHM 0.4W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Termination :
Axial
Max Power Dissipation :
400mW
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
7.15kOhms
Factory Lead Time :
8 Weeks
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
400mW
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
500 µm
Power (Watts) :
0.4W
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.6mm
Diameter :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Vishay MBA02040C7151FRP00
Through Hole 7.15kOhms, 0.4W, Metal Film,