MBA02040C6498FC100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C6498FC100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.49 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
6.49Ohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Vishay MBA02040C6498FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.49Ohm, 0.4W, Metal Film,