MBA02040C5761FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C5761FRP00
Description
RES 5.76K OHM 0.4W 1% AXIAL
Resistance :
5.76kOhms
Power (Watts) :
0.4W
Power Rating :
400mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Automotive AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
3.6068mm
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
No
Vishay MBA02040C5761FRP00
5.76kOhms, 0.4W, Metal Film,